featured

Wypad do Lichtensteinu - Hej, ale do którego?

7:10 PM,0 Comments

"Jadę do Lichtestein'a zobaczyć zamek" usłyszałam któregoś dnia z ust eM. "No okej" mówię. "Tylko jedź ostrożnie." Bo to, że w Księstwie Lichtenstein jest zamek wiedziałam już dawno. I również to, że są tam książęta. Ale zrobiłam wielkie oczy, kiedy dowiedziałam się, że Lichtensteiny są na świecie tak na prawdę dwa. Możliwe, że o jakiegoś istnieniu jeszcze nie wiem. W każdym bądź razie od pewnego czasu wiem, że jak ktoś mówi że jedzie do Lichtenstein to od razu pytam się "ale do którego?".

Jest taki land na południu Niemiec zwany Badenia - Wirtenbergia{na pewno większość z Was kojarzy :)}, gdzie w niedalekiej odległości od Reutlingen mieści się gmina jak i miasto zwane Lichtenstein. Na szczycie sporego wzniesienia można ujrzeć zamek Lichtenstein zwany również "Märchenschloss Württembergs". Jest to o tyle ciekawy zamek, że jest on widoczny z dołu, z miasteczka, które leży u jego podnóża. No tak, ale co w tym takiego ciekawego, możecie spytać. Ano, fakt, że praktycznie "wisi" na krawędzi skały. Zobaczcie :)


Aby dostać się na teren zamku należy uiścić drobną opłatę 2 eu za osobę dorosłą, ale wejście do wnętrza zamku to już kwota rzędu 7eu za osobę dorosłą. Jednak moim zdaniem nie warto płacić aż tyle pieniędzy, bowiem jest co oglądać i zwiedzać na samym terenie przyzamkowym.
Zamek jest położony na tzw. Jurze Szwabskiej około 820 m.n.p.m., z której to rozlega się przepiękny widok na pobliskie miasteczko. Pierwszym budowniczym był Wilhelm Graf von Württemberg z rodu Urach, który to ród panuje i ma pieczę nad zamkiem do dziś{obecnie jest to Wilhelm Albert von Urach}. CIEKAWOSTKI:
- Zamek był w 2009 roku lokalizacją bajkowego filmu "Śpiąca królewna"{wersja braci Grimm, dla niemieckiej telewizji};
- Zamek Lichtenstein był wybierany jako temat różnych serii znaczków;
- w miejscowości Lietzow znajduje się replika zamku Lichtenstein, która to została wybudowana w 1898 roku. Kolejna replika znajduje się w miejscowości Osthofen. Została tam wybudowana mini replika, znajdująca się na terenie winnic. Ostatnia replika tegoż zamku znajduje się {Uwaga!} w RPA :), gdzie niemiecki biznesmen Reynier Fritz wybudował przy zatoce Hout replikę zamku, w której obecnie znajduje się pensjonat.


Warto wstąpić na teren tego zamku, choćby na godzinkę zjeżdżając z głównej trasy, aby podziwiać widoki z tarasu widokowego, obejrzeć kontrastujący zamek na tle szarych skał czy choćby zrobić sobie piknik przy okalającym zamek trawniku. Zdecydowanie polecam :)

Pozdrawiam,
BlomBly

PRZYDATNE LINKI:
https://500px.com/martinmajewski

You Might Also Like

0 komentarze: