design

Choinko, choinko z lasu zielonego... | Inspiracje

8:12 PM,0 Comments

Postanowiłam, że pierwszym tematem, który chciałabym omówić na tym blogu będą choinki, z racji zbliżających się wielkimi krokami świąt.

Krótko o choince...

Drzewko dotarło do Polski na przełomie XVIII i XIX w. przez niemieckich protestantów, które wyparło podłaźniczkę(ozdobiona gałąź świerku bądź sosny zawieszona pod sufitem) oraz jemiołę (szkoda, bo fajnie byłoby spędzić niejeden wieczór z wybrankiem serca ^^). Żywa choinka stała się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia. Dawniej przyozdabiano choinkę tym, co dała matka natura: orzechy, rajskie jabłuszka, piórka, słoma, źdźbła trawy, oraz własnoręcznie przygotowanymi elementami dekoracyjnymi wykonanymi z bibuły czy też upieczonymi ciasteczkami/pierniczkami. Osobiście pamiętam, że moja babcia bardzo często zawieszała na choince oprócz bombek, lampeczek i łańcuchów, cukierkowe sopelki, a także włosy anielskie wykonane z jakiegoś sztucznego materiału oraz kawałki waty, mające za zadanie imitować puch śnieżny. Obecnie wszyscy wiemy jak choinki wyglądają, jednakże nie każdy ma czas na ich ubieranie, więc z wygody czy też lenistwa kupujemy gotowe i ozdobione drzewka. Niekiedy stoją jakieś malutkie o wysokości kilku/kilkunastu centymetrów będące jedynie zalążkiem świątecznej choinki, innym razem można znaleźć całe parapety obwieszone różnymi choinkami. Obecnie choinkę, w nieco odbiegającej formie od tradycyjnego drzewka można spotkać i przede wszystkim wykonać własnoręcznie. Wiele szkół organizuje świąteczne kiermasze/konkursy, gdzie dzieci mogą wykazać się kreatywnością(bądź też jak kto woli rodzice sprawdzający swoje zdolności wyszukiwania inspiracji w internecie). Innym sposobem na zdobycie ręcznie wykonanej choinki są na pewno jarmarki bożonarodzeniowe, które można spotkać w każdym miasteczku. Jest to na pewno fajna inicjatywa dla lokalnych sprzedawców, bądź rękodzielników. Wiele osób próbuje swoich sił tworząc własne wytwory, które niekoniecznie później sprzedaje. Bardzo często owe dzieła przez większość świątecznego czasu zdobią parapety, bądź też meble. Ja sama lubię mieć coś oryginalnego w pokoju, w którym tworzę na co dzień. Czasami są to drobne dekoracje, czasami coś większego...


​Inspiracje...

Poniższe inspiracje choinkowe postanowiłam podzielić na kategorie. Pierwszą z nich jest papier. Papier znajduje się w każdym domu i można w zasadzie wykorzystać nawet starą gazetę. Dominującą formą przy choinkowych wytworach jest niewątpliwie origami. Jest to fajna i ciekawa forma przedstawienia tematu, jednakże moim zdaniem mniej trwała niż pozostałe, które później Wam pokażę. Ma swoją zaletę, nie musimy się narażać na kolosalne koszta, a także gdy nam się znudzi możemy papier wykorzystać do czegoś innego.
Dalej mamy trochę trudniejszy temat wymagający zaopatrzenia się w tasiemki, wstążki, najlepiej z pasmanterii, bądź też ze sklepów internetowych. Jak widać większość z nich polega na doczepianiu wstążki do styropianowego stożka, które znajdują się obecnie w większości hurtowni oraz w sklepach papierniczych. Moim zdaniem dają ciekawy efekt i na pewno staną się interesującą ozdobą w niejednym domu.Kolejną inspiracją jest materiał drewna. Tutaj trzeba więcej zachodu, bo zwykle w miastach nie jest to zbyt dostępny materiał. Mam tu na myśli wycieczkę do leśniczego, bądź do tartaku :) Innym tańszym sposobem na pewno jest wypad do Castoramy, ale i tutaj nie każdy posiada narzędzia do obróbki drewna. Ja osobiście lubię formy minimalistyczne a zatem lewy dolny róg jest jak dla mnie strzałem w dziesiątkę. Jednakże każdy ma swój gust, stąd też różne wykorzystanie drewna jako choinki. Mam jeszcze jeden pomysł na drewnianą choinkę, ale pochwalę się tym w innym poście, ponieważ ta, która chodzi mi po głowie będzie przeze mnie wkrótce zrealizowana :)

Ostatnią kategorię postanowiłam nazwać "różne materiały". Bo jak sami widzicie, można wykorzystać poduszki na drewnianym kołku, łyżki spryskane farbą postarzającą materiały, szyszki czy też mech z lasu.Powyższe inspiracje są tylko kroplą w morzu internetowych czeluści i mają za zadanie zaznaczenie tematu. Można się nimi zainspirować i stworzyć coś własnego w domowym zaciszu. Powodzenia w tworzeniu! :)

You Might Also Like

0 komentarze: